Vogelgriep plaagt Pels en Pluim

LUTTELGEEST -   De Zuiderzeeshow van Pels en Pluim uit Emmeloord dit weekeinde in de Orchideeën Hoeve in Luttelgeest moest het voor de tweede keer op rij doen zonder hoenders en watervogels. 

Het was de vogelgriepuitbraak op een kippenboerderij in Swifterbant in december vorig jaar die er een streep doorzette. Op de uitbraak volgde namelijk het onvermijdelijke vervoersverbod van de vogels. ‘Heel jammer’, zegt de 32-jarige Hans Kolk uit Ens, konijnenfokker en PR-man van Pels en Pluim, terwijl een van zijn zwarte Alaska konijnen beoordeeld wordt door een keurmeester. 'Dat bijt elkaar' ‘Gelukkig was het laat in het seizoen en hebben onze leden die hoenders en watervogels kweken, hun vogels nog wel elders kunnen showen. Als dat niet het geval was geweest, was hun hele seizoen verloren en dan wordt het een ander verhaal wat motivatie betreft.’ Vogelgriepuitbraken vinden doorgaans plaats in het najaar, wanneer de vogeltrek gaande is. Om de griepgolf voor te zijn, zou het wellicht een overweging zijn om voor de Zuiderzeeshow een andere datum te kiezen. ‘Dat zou je denken, maar zo gemakkelijk gaat dat niet. We hebben al vijftig jaar onze vaste datum en als je gaat schuiven, zit je in het vaarwater van andere tentoonstellingen. Dat bijt elkaar. We zijn nu wel gebonden aan deze periode, dat veranderen is geen optie.’ De keurmeester is ondertussen lovend over de twee Alaskakonijnen van Kolk, die overigens zes dieren op de tentoonstelling heeft ingebracht. ‘Dat is mooi om te horen. Ik weet natuurlijk wat ik heb, maar je wilt graag bevestiging van een keurmeester. Zij kennen de rassen door en door en helpen mij met hun rapporten of ik de foklijn aan moet houden.’   Op de eigen show wil Kolk altijd extra goed presteren, maar dat is geen druk waar hij spanning van heeft. ‘Ach nee, ik weet wat ik voorbreng.’ De vogelgriep brengt meer stress bij de organisatie van de show. ‘We weten dat het met de konijnen altijd door kan gaan, maar je moet wel genoeg dieren hebben voor de show.’ Met 474 dieren op de tentoonstelling, verdeeld over konijnen, cavia’s, sierduiven en siervogels, is dat aantal naar behoren. ‘We zijn heel tevreden.’ Vogels die wel op de show zijn, zijn de sierduiven, die namelijk niet tot de groep pluimvee behoren, onderwijst sierduiven keurmeester Wim Halsema uit Oldeholtpade. ‘Duiven zijn niet vatbaar voor vogelgriep.’ De keurmeester is tevreden over de kwaliteit die hij donderdagochtend onder ogen kreeg tijdens de keuring. ‘Het is wat wisselend, er zijn goede en mindere, maar de algemene indruk is heel goed.’ Ook het aantal duiven dat hij onder ogen krijgt, is goed. ‘Het aantal kwekers van sierduiven gaat niet zo hard achteruit als fokkers van konijnen en kippenhouders’, weet Halsema. Landelijke shows ‘We hebben net nog vier landelijke shows gehad, met 2000 duiven en dat is redelijk.’ Volgens Halsema zorgt naast vergrijzing vooral ook de regelmatige uitbraken van vogelgriep dat veel kwekers van kippen het bijltje er bij neerleggen. ‘Als ze hun hoenders niet kunnen showen is de aardigheid eraf. Daar doe je het voor. De shows zijn de hoogtepunten en als het dan jaar op jaar gebeurt dat een show niet doorgaat, dan hoeft het voor velen niet meer.’ Ondertussen wijst Halsema een Altenburger Trommelduif aan als de beste van zijn soort op de Zuiderzeeshow. ‘Je kunt het zo wel zien, de lijnen kloppen en de duif stapt parmantig.’ Als alle dieren gekeurd zijn, kan de publieksshow beginnen. ‘Voor fokkers en kwekers het moment om elkaar te treffen. Het is belangrijk om langs elkaars dieren te lopen, elkaar te ontmoeten en ervaringen uit te wisselen. Dat is de kracht van de show en daarom is het ook zo spijtig dat de kwekers van hoenders en watervogels er niet zijn. Zulke momenten wil je niet missen’, vindt Halsema. Kolk verwacht dat de 65 leden van Pels en Pluim, waarvan de helft kleindieren fokt en de andere helft vogels kweekt, wel allemaal naar de show komen. ‘Het is het hoogtepunt van onze vereniging, het is naast onze jongdierendag, het contactmoment met mensen van buiten de club.’   Uitslagen Bert Apperlo uit Tollebeek won bij de konijnen met een Rex konijn in de kleur castor. Een bijzondere score want het predicaat werd verhoogd tot U98,5 punten en dit gebeurt zelden. Bijzonder is ook nog dat het een ouder konijn is dat in 2016 is geboren. Bij de cavia's ging de hoofdereprijs naar Rick Schilder een jonge fokker die een normaalhaarcavia in de kleur zwart showde. Rick is een jeugdlid van een naburige vereniging uit Nunspeet. De mooiste sierduif is van Ernst van der Molen uit Rutten. Hij fokt al vele jaren Oosterse Rollers in de kleurslag rood. Dit jaar was de concurrentie in het ras groot wat de prestatie meer glans geeft!   Bij de kleine knagers won ook een jeugdlid. Een Russische dwerghamster in de parel-wildkleur van Rowan Tiemes uit Dronten werd verkozen tot mooiste van de show. Cees Walinga